(98) 913 687 4610
 ایران، یزد

گلیم فرش دستباف ایرانی

صنایع دستی ایران فرش دستباف ایرانی | گلیم پشمی
گلیم دستباف پشمی
صنایع دستی ایران فرش دستباف ایرانی | گلیم آشپزخانه
گلیم آشپزخانه
صنایع دستی ایران فرش دستباف ایرانی | تابلو فرش گلیم
تابلو فرش گلیم
صنایع دستی ایران فرش دستباف ایرانی | گلیم ماشینی
گلیم ماشینی
فرش گلیم Code 216-7-0 | هنر گلیم بافی در ایران | صنایع دستی ایران

فرش گلیم

گلیم فرش دستباف
فرش کد 216-7-0 گلیم سنتی

فرش گلیم Code 207-2-0 | هنر گلیم بافی در ایران | صنایع دستی ایران

فرش گلیم

گلیم فرش دستباف
فرش کد 207-2-0 گلیم سنتی

فرش گلیم Code 232-10-0 | هنر گلیم بافی در ایران | صنایع دستی ایران

فرش گلیم

گلیم فرش دستباف
فرش کد 232-10-0 گلیم سنتی

فرش گلیم Code 210-2-0 | هنر گلیم بافی در ایران | صنایع دستی ایران

فرش گلیم

گلیم فرش دستباف
فرش کد 210-2-0 گلیم سنتی

فرش گلیم Code 214-2-0 | هنر گلیم بافی در ایران | صنایع دستی ایران

فرش گلیم

گلیم فرش دستباف
فرش کد 214-2-0 گلیم سنتی

فرش گلیم Code 245-14-0 | هنر گلیم بافی در ایران | صنایع دستی ایران

فرش گلیم

گلیم فرش دستباف
فرش کد 245-14-0 گلیم سنتی

فرش گلیم Code 228-10-0 | هنر گلیم بافی در ایران | صنایع دستی ایران

فرش گلیم

گلیم فرش دستباف
فرش کد 228-10-0 گلیم سنتی

فرش گلیم Code 242-14-0 | هنر گلیم بافی در ایران | صنایع دستی ایران

فرش گلیم

گلیم فرش دستباف
فرش کد 242-14-0 گلیم سنتی

فرش گلیم Code 244-14-0 | هنر گلیم بافی در ایران | صنایع دستی ایران

فرش گلیم

گلیم فرش دستباف
فرش کد 244-14-0 گلیم سنتی

فرش گلیم Code 231-10-0 | هنر گلیم بافی در ایران | صنایع دستی ایران

فرش گلیم

گلیم فرش دستباف
فرش کد 231-10-0 گلیم سنتی

فرش گلیم Code 495-14-0 | هنر گلیم بافی در ایران | صنایع دستی ایران

فرش گلیم

گلیم فرش دستباف
فرش کد 495-14-0 گلیم سنتی

فرش گلیم Code 236-10-0 | هنر گلیم بافی در ایران | صنایع دستی ایران

فرش گلیم

گلیم فرش دستباف
فرش کد 236-10-0 گلیم سنتی

فرش گلیم Code 218-8-0 | هنر گلیم بافی در ایران | صنایع دستی ایران

فرش گلیم

گلیم فرش دستباف
فرش کد 218-8-0 گلیم سنتی

فرش گلیم Code 499-12-0 | هنر گلیم بافی در ایران | صنایع دستی ایران

فرش گلیم

گلیم فرش دستباف
فرش کد 499-12-0 گلیم سنتی

فرش گلیم Code 498-12-0 | هنر گلیم بافی در ایران | صنایع دستی ایران

فرش گلیم

گلیم فرش دستباف
فرش کد 498-12-0 گلیم سنتی

فرش گلیم Code 497-14-0 | هنر گلیم بافی در ایران | صنایع دستی ایران

فرش گلیم

گلیم فرش دستباف
فرش کد 497-14-0 گلیم سنتی

گلیم چیست؟

فرش گلیم یکی از صنایع دستی ایران است که از تار (پنبه یا پشم) و پود (پشم) بافته می‌شود. معمولاً از پشم حیوانات اهلی بر دار بافته شده و به عنوان فرش کاربرد دارد. به‌طور کلی یک فرش با بافت صاف یا یک نوع قالی بدون پُرز است که یکی از زیرشاخه‌های هنر نساجی و بافندگی سنتی می‌باشد. به دلیل آنکه بدون پرز است از ضخامت و نرمی کمتری برخوردار است. نقش گلیم بیشتر هندسی است و تنوع رنگ آن به منطقه‌ای که بافته شده‌است بستگی دارد. گلیم‌های کردستان از رنگ‌های تند و گلیم‌های سیرجان که بسیار مرغوب و معروف هستند از رنگ‌های ملایم اما نقوش بسیار جالب توجهی برخوردار هستند. شاید بتوان گفت در آسیای مرکزی، شرق اروپا و شمال آفریقا هر جا که پرورش بز و گوسفند و شتر رواج داشته و مردمانش در بافت فرش تخصص داشته‌اند گلیم هم بافته‌اند.

کفپوش گلیم

امروزه این فرش دستباف ایرانی، به دلیل جنبه‌های تزئینی در سرتاسر دنیا طرفداران خود را دارد. از آن به عنوان فرش، زیرانداز، روفرشی، رومبلی، دیوارآویز، سفره، روکرسی و سجاده استفاده می‌شود. البته در زندگی عشایری ایران، گلیم کاربردهای دیگری غیر از فرش نیز دارد، از جمله جل اسب، نوار چادر و خورجین. همچنین در ساخت کیف گلیم نیز استفاده می‌شود. جالب است بدانید که یکی از موارد استفاده گلیم، برای نگهداری نمک و سایر موادی است که به رطوبت حساس هستند. این نوع گلیم به گونه‌ای بافته شده‌است که قسمت بالای آن بلند و باریک می‌باشد و می‌توان آن را پیچیده یا تا کرد تا محتویات آن سالم بماند. انواع گلیم‌های ایران شامل گلیم ایل شاهسون، گلیم سیرجان، گلیم لری، هرسین، بلوچ، خمسه، گلیم قشقایی، گلیم افشار، گلیم زرند و گلیم ترکمنی می‌باشد.

مراحل بافت گلیم

رنگرزی: در این مرحله بعد از آماده شدن نخ، الیاف مورد نظر را رنگ می‌کنند. در گلیم‌بافی سنتی این کار توسط خود بافنده و عشایر انجام می‌شود.
چله‌کشی: در چله‌کشی دار را بر پا کرده و نخ را روی آن به اصطلاح سوار می‌کنند. این کار باید با دقت و درست انجام شود. در چله‌کشی نخ‌ها باید با فاصله مناسب و کاملا صاف و موازی هم روی دار سوار شوند. نخ‌های مورد استفاده در چله‌کشی باید کاملا یکنواخت باشند و ضخیم و نازک انتخاب نشوند تا بافت کاملا یکدست بدست آید.
نقشه‌کشی: در این مرحله، نقش و نگارهای کشیده شده روی دار بافته می‌شود. در ایلات و عشایر نقشه گلیم را خود بافنده در ذهن ترسیم کرده و اجرا می‌کند. نقشه گلیم بستگی به هنر بافنده و شرایط زندگی و اقلیمی محیط اطراف او دارد.

تاریخچه گلیم

انسان از همان زمان که حیوانات را شکار می‌کرد کم‌کم یاد گرفت که از پوست آنها به منظور پوشش بدن و زیرانداز استفاده کند. به تدریج با رواج دامداری و ریسیدن پشم، بافتن در میان قبایل ابتدائی رواج یافت و جزو اولین هنرها و صنایع قبیله‌ای به شمار آمد. به روشنی مشخص نیست كه نخستین بار در کجا و توسط چه قوم و قبیله‌ای بافت پارچه‌های اولیه كه همزمان با شروع بافت گلیم بوده صورت گرفته‌است، اما براساس کاوش‌های باستان‌شناسی شواهدی از بافندگی در میان ساکنان فلات ایران و سرزمین‌های همجوار به دست آمده‌است. در غارهای جنوب‌شرقی دریای مازندران آثاری پیدا شده كه پرورش گوسفند و بز و ریسیدن پشم و موی آنها را به دست مردمان این منطقه در ۸۰۰۰ سال پیش به اثبات می‌رساند. همچنین تکه پارچه‌ای ۸۰۰۰ ساله بافته شده از موی بز در کرانه‌های دریای مازندران و پارچه كتانی ۶۰۰۰ ساله‌ای از شوش به دست آمده است. قدیمی‌ترین فرش كشف شده دنیا به نام پازیریک متعلق به ۳۵۰-۵۰۰ ق.م می‌باشد. گلیم‌بافی مقدمه‌ای برای بافت فرش بوده‌است. تاریخ آغاز قالی‌بافی را به ۱۵۰۰-۲۰۰۰ ق.م تخمین زده‌اند و می‌توان گفت تاریخ آغاز گلیم‌بافی حدود ۳۰۰۰ تا ۵۰۰۰ ق.م بوده‌است.

ابزار و وسایل گلیم‌بافی

شانه: برای کوبیدن پودها و ترتیب فاصله تارها به کار می‌رود و از فلز، یا چوب با دندانه‌های بلند فلزی ساخته می‌شود. شانه‌های دسته بلند به عنوان اهرم در تنظیم کشش تار و پودها استفاده می‌شود.
سیخ پودکشی: میله چوبی ساده‌ای است که دو سر آن دارای قلابی برای رد کردن پودهاست.
قیچی و چاقو: قیچی گلیم‌بافی از نظر ساختمان و طرز کار شبیه قیچی قالی‌بافی است و از دو تیغه تشکیل شده که به وسیله پرچ با پیچ به هم متصل می‌گردند.
دار: همان چهارچوبی است که گلیم روی آن بافته می‌شود و دارای دو نوع عمودی یا ایستاده و افقی یا خوابیده است. دار گلیم‌بافی بسیار ساده است ولی هرچه دار پیچیده‌تر باشد به سرعت عمل می‌افزاید و از حجم کار جسمانی می‌کاهد
دفتین یا دفه: برای استحکام بخشیدن به درگیری الیاف تار و پود گلیم معمولاً از وسیله‌ای به نام دفتین استفاده به عمل می‌آید و بافنده پس از گذراندن هر پود افقی از لابلای تارهای عمودی با کمک آن ضرباتی بر قسمت بافته شده می‌آورد تا درگیری تار و پود و عمل بافت صورت گیرد. جنس دفتین معمولا آهن است و از تعداد هفت تا ده تیغه آهنی نازک به عرض دو و طول بیست سانتیمتر تشکیل می‌شود .

شستشوی گلیم

❏ در صورت لكه‌دار شدن گلیم، هر کدام از لکه‌ها که قابل برداشتن است، را بوسیله قاشق بردارید، در غیر اینصورت، پارچه سفید و تمیزی که آغشته به محلول شامپوفرش و آب ولرم می‌باشد بر روی محل لکه قرار دهید، محل را طوری مالش دهید که مواد لکه‌زا بطور کامل در محلول حل شوند. سپس با یک پارچه سفید و خشک محل لکه را مالش دهید تا اثرات لکه و آب حاوی آن پاک شده و جمع گردد.
❏ شستشوی گلیم را به شرکت‌های معتبر قالیشوئی بسپارید، قبل از شستشو گردوخاک از گلیم زدوده شود.
❏ از مواد شستشوی غیرقلیایی مانند پودر لباسشویی دستی یا شامپو فرش استفاده کنید.
❏ برای شستشوی گلیم از آب گرم استفاده نکنید.
❏ هرگز از ماشین لباس‌شویی و یا خشک‌کن جهت شستشو و تمیز کردن گلیم استفاده نکنید.
❏ از برس‌های زبر شستشوی فرش استفاده نکنید زیرا به بافت و گره‌ها آسیب می‌رساند.
❏ آبگیری را کامل انجام دهید.
❏ گلیم را بعد از شستشو لوله نکنید حداقل، یک ساعت بعد از آبگیری، آن را در همان حال بر سطح صاف بگذارید.
❏ بعد از یک ساعت گلیم را پهن کنید تا خشک شود.

نگهداری گلیم

❏ از قراردادن گلیم در مکان‌های مرطوب خودداری نمایید، زیرا رطوبت در درازمدت سبب پوسیدگی گلیم شما می‌گردد.
❏ از قرار دادن گلیم در زیر نور مستقیم آفتاب خودداری نمایید.
❏ از قراردادن گلیم در نزدیکی منابع حرارتی و آتش‌زا بپرهیزید.
❏ حتی‌المقدور در زمان جابجاکردن گلیم آنرا رول کرده و سپس اقدام به جابجایی نمایید.
❏ اسباب و اثاثیه سنگین نظیر مبل و میز را در دوره‌های زمانی متفاوت تغییر مکان دهید تا از ایجاد فشردگی موضعی در سطح گلیم جلوگیری گردد.
❏ برای تمیز کردن گلیم جاروی دستی توصیه می‌شود، از جاروبرقی با دور خیلی تند و همچنین از جارو با برس چرخ دنده‌ای استفاده نفرمائید، زیرا به بافت آن آسیب خواهید زد.

انواع گلیم‌بافی

گلیم ساده‌باف: پشت و روی این نوع گلیم یكسان بوده و هر دو روی آن قابل استفاده است. در این گلیم، پود یک در میان از لابلای تار عبور می‌کند و برای بافت آن معمولا از نقشه از قبل طراحی شده استفاده نمی‌شود.
گلیم برجسته: گلیم یک زمینه ساده دارد که طرح روی آن مانند قالی پرزدار است. از روی نقشه قالی، بر روی چله گلیم، گره زده می‌شود و در پایان پرز اضافی چیده می‌شود.
ورنی: گلیمی بدون پرز و یک رو است که عموما بدون نقشه و به صورت ذهنی توسط دختران و زنان عشایر مناطق مغان، ارسباران و مشکین شهر بافته می شود. نقوشی كه بر روی گلیم نقش می بندد نشانگر محیط زیست و انعكاس آن در ذهن بافندگان است. بیشتر نقوش از اشكال حیوانات و وحوش منطقه تأثیر گرفته و به صورت ساده هندسی بافته می شوند

گلیم شیریكی پیچ

شیریكی پیچ نام گلیمی است که در مناطق كرمان و سیرجان بافته می‌شود. ظاهری شبیه قالی دارد و همانند آن با گره بافته می‌شود. در این نوع گلیم برخلاف دیگر گلیم‌ها، پود نقشی در بافت ندارد و فقط تارها را به یکدیگر متصل می‌کند. نقش بته‌جقه از پرکاریردترین نقش‌ها در گلیم شیریكی پیچ است که دو گل گرد در میان آنها تعبیه شده و نسبت به یكدیگر متقارن هستند. حاشیه‌ها اغلب زنجیره‌ای و مركب از یك شكل هندسی مكررند كه بین دو خط موازی قرار می‌گیرند.این حاشیه‌ها را حاشیه‌های چرخی می‌نامند. گل متن، گل كشمیری است كه در سراسر زمینه گلیم تكرار می‌شود. نقوش دیگری كه در بافت این محصول رواج دارند عبارتند از: قارا، گل شاه‌عباسی، گل كرمانی و جفت گل. معمولا از رنگ‌های تیره در بافت شیریكی پیچ استفاده می‌شود.

گلیم شاهسون

مهمترین بافت شاهسون، گلیم‌های سوماک است که در زبان محلی به آن ورنی می‌گویند. به طور کلی از طرح‌های هندسی شکسته با رنگ‌های ملایم استفاده می‌کنند و کمتر می‌توان دو گلیم ایل شاهسون را از نظر طرح و رنگ مشابه یافت. بهترین رواسبی در ایران، جل اسب‌های شاهسون است که به صورت شش تکه با رنگ‌های متنوع است.

گلیم هرسین

گلیم هرسین بنا بر ذوق و سلیقه بافنده و شرایط اطراف او بافته می‌شود. در حاشیه و زمینه، نقش‌ها ریز و پر بافته می‌شوند به طوری که جای خالی در این گلیم وجود ندارد. از پشم بز به علت ضد بید بودن در حاشیه گلیم استفاده می‌کنند. رنگ‌های گلیم هرسین عمدتا به سفید، سورمه‌ای، سبز، قرمز و سرخابی محدود می‌شود.

گلیم سنه

گلیم سنه امروزه گلیم سنندج نامیده می‌شود. در هیچ جای ایران گلیم‌هایی به ظرافت گلیم‌های سنه بافته نمی‌شود. طرح آن بیشتر طرح هراتی آمیخته با طرح بوته‌ای و خطوط مورب در رنگ‌های متعدد است. زیباترین طرح گلیم سنه، ترنجی در وسط و زمینه‌ای رنگی دارد و بته‌ای نیز با ظرافت در آن بافته شده‌است.

گلیم لری

لرها گلیم‌های مرغوبی می‌بافند که بیشتر با رنگ‌های سیاه، سبز، آبی و سفید با نقوش خاص منطقه مشخص می‌شود. بهترین بافت لرها خورجین بزرگ برای نگهداری اثاث خانه است. حاشیه آنها را برای آنکه محکم باشد قالی‌بافی می‌کنند.

گلیم زرند

گلیم زرند دارای بافت چاک‌دار کوچک است و بافت آن بیشتر توسط ترک زبانان شاهسون که در این منطقه مقیم شده‌اند، صورت می‌گیرد. گلیم‌های زرند، دراز، باریک و بادوامند. طرح‌های قراردادی با گل و گیاهی با مو خزنده و گاهی به صورت طرح لوزی مشبک یا دو تا سه ترنج در هم هستند.

گلیم ترکمنی

گلیم ترکمنی سبک و محکم است. در این گلیم‌ها رنگ مهمترین عامل است و رنگ قرمز با سایه روشن‌های مختلف نقش ویژه‌ای دارد، رنگ‌های دیگر نارنجی، آبی، سبز و گاهی زرد است. این رنگ‌های متضاد هماهنگی زیبایی به وجود می‌آورند.

گلیم بلوچ

بلوچ‌ها به دلیل شرایط اقلیمی، همواره آرزوی برخورداری از منابع فراوان آب و مرغزار را در بافت‌های خود بیان کرده‌اند. معمولا سرتاسر گلیم بلوچ از بافت راه‌راه شکل گرفته که در هر ردیف آن نقوش متفاوت از طرح و رنگ به چشم می‌خورد.

گلیم افشار

طرح مخصوص افشار معمولا ستاره‌های متعدد روی زمینه‌ای به رنگ طبیعی یا رنگ سیر است. نقش‌ها، گل‌های ستاره‌ای هستند که به صورت مورب کنار هم چیده می‌شوند و به صورت لوزی در هم نمایان می‌شوند.

گلیم قشقایی

رنگ‌های تند و شاد از ویژگی‌های گلیم قشقایی است. نقوش هندسی مانند هشت ضلعی و ستاره و تصاویر حیواناتی مثل طاووس، بز و آهو در گلیم قشقایی به کرات دیده می شود.

ماه رمضان در کشورهای مختلف

رمضان در کشورهای مختلف

سفره افطار، تزیین خیابان ها
جشنواره رمضان

جشنواره رمضان

هالووین در کشورهای مختلف

هالووین در کشورهای مختلف

معرفی 20 فستیوال هالووینی
جشنواره هالووین

فستیوال هالووین

زمستان در کشورهای مختلف

زمستان در کشورهای مختلف

معرفی 20 فستیوال برفی
جشنواره برفی

فستیوال زمستانی

روز ولنتاین در کشورهای مختلف

ولنتاین در کشورهای مختلف

معرفی 23 فستیوال ولنتاینی
شب یلدا در کشورهای مختلف

یلدا در کشورهای مختلف

آشنایی با 21 فستیوال یلدایی
جاهای دیدنی سیستان و بلوچستان

جاهای دیدنی چابهار

جاهای دیدنی سیستان و بلوچستان
سوغات خوراکی و صنایع دستی چابهار

سوغات چابهار

از چابهار چه بخریم؟
سوغات خوراکی و صنایع دستی اصفهان

سوغات اصفهان

از اصفهان چه بخریم؟