(98) 913 687 4610
 ایران، یزد

سنگ فیروزه و فیروزه‌کوبی روی مس

صنایع دستی ایران هنر جواهرسازی | سنگ فیروزه
سنگ فیروزه
صنایع دستی ایران هنر جواهرسازی | زیورآلات فیروزه
زیورآلات فیروزه
صنایع دستی ایران هنر جواهرسازی | بشقاب دیوارکوب فیروزه
بشقاب دیوارکوب فیروزه
صنایع دستی ایران هنر جواهرسازی | دستبند فیروزه
دستبند فیروزه
قندان فیروزه Code 51-2-0 | هنر فیروزه کوبی در نیشابور | صنایع دستی ایران

قندان فیروزه

فیروزه کوبی
قندان طرح51-2-0 فیروزه و مسگری

جعبه فیروزه Code 61-2-0 | هنر فیروزه کوبی در نیشابور | صنایع دستی ایران

جعبه فیروزه

فیروزه کوبی
جعبه طرح61-2-0 فیروزه و مسگری

آینه فیروزه Code 388-2-0 | هنر فیروزه کوبی در نیشابور | صنایع دستی ایران

آینه فیروزه

فیروزه کوبی
آینه طرح388-2-0 فیروزه و مسگری

منقل فیروزه Code 56-2-3 | هنر فیروزه کوبی در نیشابور | صنایع دستی ایران

منقل فیروزه

فیروزه کوبی
منقل طرح56-2-3 فیروزه و مسگری

گلدان فیروزه Code 52-2-0 | هنر فیروزه کوبی در نیشابور | صنایع دستی ایران

گلدان فیروزه

فیروزه کوبی
گلدان طرح52-2-0 فیروزه و مسگری

آینه فیروزه Code 46-2-3 | هنر فیروزه کوبی در نیشابور | صنایع دستی ایران

آینه فیروزه

فیروزه کوبی
آینه طرح46-2-3 فیروزه و مسگری

گلدان فیروزه Code 52-2-2 | هنر فیروزه کوبی در نیشابور | صنایع دستی ایران

گلدان فیروزه

فیروزه کوبی
گلدان طرح52-2-2 فیروزه و مسگری

آینه فیروزه Code 46-2-0 | هنر فیروزه کوبی در نیشابور | صنایع دستی ایران

آینه فیروزه

فیروزه کوبی
آینه طرح46-2-0 فیروزه و مسگری

سرمه دان فیروزه Code 48-2-0 | هنر فیروزه کوبی در نیشابور | صنایع دستی ایران

سرمه دان فیروزه

فیروزه کوبی
سرمه دان طرح48-2-0 فیروزه و مسگری

منقل فیروزه Code 56-2-0 | هنر فیروزه کوبی در نیشابور | صنایع دستی ایران

منقل فیروزه

فیروزه کوبی
منقل طرح56-2-0 فیروزه و مسگری

شمعدان فیروزه Code 53-2-4 | هنر فیروزه کوبی در نیشابور | صنایع دستی ایران

شمعدان فیروزه

فیروزه کوبی
شمعدان طرح53-2-4 فیروزه و مسگری

شمعدان فیروزه Code 53-2-0 | هنر فیروزه کوبی در نیشابور | صنایع دستی ایران

شمعدان فیروزه

فیروزه کوبی
شمعدان طرح53-2-0 فیروزه و مسگری

آجیل خوری فیروزه Code 45-2-0 | هنر فیروزه کوبی در نیشابور | صنایع دستی ایران

آجیل خوری فیروزه

فیروزه کوبی
آجیل خوری طرح45-2-0 فیروزه و مسگری

جعبه فیروزه Code 61-2-4 | هنر فیروزه کوبی در نیشابور | صنایع دستی ایران

جعبه فیروزه

فیروزه کوبی
جعبه طرح61-2-4 فیروزه و مسگری

شکلات خوری پایه دار فیروزه Code 50-2-0 | هنر فیروزه کوبی در نیشابور | صنایع دستی ایران

شکلات خوری پایه دار فیروزه

فیروزه کوبی

جعبه فیروزه Code 61-2-5 | هنر فیروزه کوبی در نیشابور | صنایع دستی ایران

جعبه فیروزه

فیروزه کوبی
جعبه طرح61-2-5 فیروزه و مسگری

سنگ فیروزه چیست؟

سنگ فیروزه یک کانی از جنس فسفات آبدار آلومینیوم و مس با ساختار بلوری کج وجهی است که شفافیتی کدر و مومی شکل دارد. این سنگ قیمتی که در طیف رنگ آبی تا سبز دارای رنگ‌های مختلف تیره و روشن است در نزدیکی سطح زمین و همچنین نواحی آتشفشانی یافت می‌شود. درواقع سنگ فیروزه سنگی آذرین با درجه سختی 6 است که می‌تواند شیشه را ببرد. سنگ فیروزه یکی از سنگ‌های زنده دنیا به شمار می‌رود که در مجاورت گرمای زیاد و مواد شیمیایی، آب خود را از دست داده و تغییر رنگ می‌دهد و سیاه و تیره می‌شود. وقتی فیروزه جلای خود را از دست می‌دهد و دیگر به روشنی و شفافی قبل نیست، به آن سنگ فیروزه مرده گویند. از سنگ فیروزه به عنوان سنگ زندگی یاد می‌شود و این سنگ‌ها دارای خواص درمانی برای بیماری‌های جسمی و روحی هستند لذا یکی از محبوب‌ترین سنگ‌های تزئینی جهان به حساب می‌آیند. در گذشته هر که با خود سنگ فیروزه همراه داشت، بر دیگران پیروز می‌شد، لذا نام اصلی این سنگ پیروزه بوده و بعدها به فیروزه تبدیل شده‌است.

انواع سنگ فیروزه

سنگ‌های فیروزه بر مبنای رنگ، معدن استخراج و شکل ظاهری دسته‌بندی می‌شوند. از نظر رنگ، سنگ‌های فیروزه طیف رنگی گسترده‌ای بین آبی تا سبز را شامل می‌شوند و هرچه رنگ فیروزه به سبز نزدیک‌تر باشد، ارزش آن بیشتر است. از نظر محل استخراج، سنگ‌های فیروزه به دسته‌های فیروزه ایران، فیروزه تبت، فیروزه آمریکا و فیروزه مصر تقسیم‌بندی می‌شوند. از نظر شکل ظاهری فیروزه‌ها به دو نوع عجمی و شجری دسته‌بندی می شوند. فیروزه عجمی هیچگونه رگه یا شکستگی در سطح خود ندارد و رنگ‌ها کاملا یکدست و صاف است. فیروزه شجری دارای رگه‌هایی است که با توجه به نوع ناخالصی که سنگ دارد، می‌توانند طلایی، خاکستری یا تیره باشند. فیروزه آبی نیشابور به عنوان زیباترین سنگ فیروزه در جهان شناخته شده‌است. فیروزه‌هایی که در عمق زمین وجود دارند، به دلیل اسید موجود در آب‌های زیر زمینی نرم شده اند و ارزش و کیفیت کمتری دارند. سنگ‌های موجود در نزدیکی سطح زمین خشک هستند و دارای استحکام بیشتری هستند. این سنگ ها دارای ارزش بسیاری هستند.

شارژ سنگ فیروزه

اگر به هر دلیلی سنگ فیروزه رنگش را از دست داد:
شارژ سنگ فیروزه به کمک آب: سنگ فیروزه را به مدت یک الی دو ساعت، در میان آب روان قرار دهید و سپس آن را خشک کنید. همچنین می‌توانید به کمک یک دستمال نرم و مقداری آب آن را پاکسازی کنید. بعد از پاکسازی سنگ، به کمک یک حوله یا دستمال نرم، سطح آن را به طور کامل خشک نمایید.
شارژ سنگ فیروزه به کمک خاک: سنگ فیروزه را به مدت چند ساعت در خاک قرار دهید. خاک امواج و انرژی‌های منفی سنگ فیروزه را جذب کرده و مجددا آن را شارژ می‌کند.
شارژ سنگ فیروزه با نمک دریا: در یک ظرف به مقدار کافی نمک دریایی خشک ریخته و سنگ فیروزه را در داخل آن ظرف بگذارید تا به طور کامل تخلیه شود.
واکس زدن سنگ فیروزه: می‌توان سنگ فیروزه را به نوعی رزین مصنوعی آغشته کرد (واکس زدن). این رزین به عنوان یک لایه محافظ روی سنگ عمل خواهد کرد و باعث می‌شود تا سنگ فیروزه در مواجهه با انواع آلودگی‌های محیطی، تحت تاثیر قرار نگیرد.

مضرات سنگ فیروزه

اورانیوم عنصری است که به صورت ترکیب با انواع کانی‌ها یافت می‌شود. این عنصر پرتوزا بوده و برای سلامتی انسان به شدت مضر است و در صورت برخورد مداوم می‌تواند باعث ایجاد سرطان در افراد شود. به جواهرتراشان اکیدا توصیه می‌شود، سنگ‌های فیروزه تازه استخراج شده را استفاده نکنند تا اثرات رادیواکتیویته آنها کاهش یابد.

سنگ فیروزه در ساختمان

سنگ فیروزه قیمت بالایی دارد و در ساختمان‌سازی به طور وسیع استفاده نمی‌شود. برخی از کاربردهای آن در صنعت ساختمان عبارتند از: ساخت تابلو سنگی تزئینی، استفاده در تزئین آب‌نما، ساخت نمای موزاییکی فیروزه‌ای، استفاده در تزئین سقف و آسمان نمای برج، استفاده در ستون‌ها و قاب‌های پنجره‌ها، به کارگیری در تزئین نمای داخلی.

خواص درمانی فیروزه

درمان دردهای شکمی، اصلاح گردش خون، پادزهر گزش حشرات و نیش مار، بهبود عملکرد کبد، رفع ویروس‌های بدن، درمان انواع میگرن‌ها، درمان دردهای معده‌ای، کاهش یبوست، درمان جنون و صرع، درمان سنگ کلیه، درمان بیماری‌های طحال و درمان دردهای عضلانی و استخوانی از خواص درمانی سنگ فیروزه به حساب می‌آید.

فیروزه‌کوبی چیست؟

هنر فیروزه‌کوبی ترکیبی است از مس و سنگ فیروزه که با نشاندن قطعه‌های کوچک سنگ فیروزه به حالت موزاییکی بر سطح ظرف‌ها، زیورآلات و اشیای تزئینی ساخته می‌شود. هنری‌ست که برای تزیین جواهرات، گلدان، شمعدان، بشقاب و ظروف مختلف استفاده می‌شود. قدمت هنر فیروزه‌کوبی زیاد نیست و به حدودا 60 یا 70 سال قبل برمی‌گردد و از معدود صنایع دستی ایران است که سابقه طولانی ندارد. این هنر با استفاده از سنگ فیروزه نیشابور بر روی فلزاتی مانند مس، نقره و برنز اجرا می‌شود. قطعات سنگ فیروزه که در اندازه‌های ریز و کوچک هستند در اندازه‌های تقریباً یکسان به صورت منظم و در کنار هم با استفاده از چسب فیروزه‌کوبی بر روی ظروف و اشیای مختلف قرار می‌گیرند.

تاریخچه فیروزه‌کوبی

از دیرباز تا کنون سنگ فیروزه به دلیل رنگ فریبنده و رنگ آرامش‌دهنده خود مورد توجه پادشاهان و اشراف‌زادگان بوده‌است و از آن برای تولید انواع زیورآلات استفاده می‌شده‌است. فيروزه‌کوبی يکی از معدود رشته‌های صنايع دستی است که سابقه تاريخی چندانی نداشته و قدمت آن حدود هفتاد سال است. این هنر ابتدا در شهر مشهد توسط فردی به نام یوسف حکیمیان پایه‌گذاری شد. بیست سال بعد توسط حاج داداش به اصفهان برده شد و هم‌اکنون در شهر اصفهان انجام می‌شود. امروزه استادکاران زیادی در اصفهان مشغول انجام فیروزه‌کوبی هستند. علاوه بر اصفهان در شهرهای دیگر ایران نیز هنر فیروزه‌کوبی رواج دارد، اما مرکز رشد و اعتلای این هنر شهر اصفهان است.

ظروف فیروزه

هنر فیروزه‌کوبی مانند بسیاری از صنایع دستی دیگر، هم جنبه تزیینی و هم جنبه مصرفی دارد. ظروف فیروزه‌کوبی علاوه بر جنبه زینتی و جلوه بخشیدن به دکوراسیون منزل، می‌توانند نوعی منبع انرژی هم باشند. زیرا رنگ آبی این محصولات منبع آرامش است. زیورآلات فیروزه‌کوبی مانند گردنبند، دستبند و انگشتر فیروزه طرفداران زیادی دارند. از هنر فیروزه‌کوبی بر روی مس در ساخت مواردی از قبیل قندان، آینه، شمعدان، کوزه، شیرینی‌خوری، شکلات‌خوری، آجیل‌خوری، گز خوری، میوه‌خوری، تنگ، گلاب‌پاش، گلدان، سنبلدان، سنگاب و کشکول استفاده می‌شود. برخی بر این باورند که سنگ فیروزه دارای خاصیت درمانیست و به عنوان سنگ شفابخش محبوبیت دارد.

نگهداری ظروف فیروزه

برای جلوگیری از تغییر رنگ زیورآلات فیروزه و ظروف فیروزه‌کوبی، آنها را در مجاورت مواد روغنی و شیمیایی مثل مواد آرایشی قرار ندهید. همچنین آنها را از نور مستقیم آفتاب دور نگه دارید. این ظروف را با مواد شوینده و آب داغ شستشو ندهید. برای تمیز کردن آن‌ها از پاک‌کننده‌های ملایم و آب ولرم استفاده کنید. از هر گونه ضربه و آسیب به بدنه ظروف پیشگیری نمایید. ظروف فیروزه را از دمای بالا دور نگه دارید. برای تمیز کردن محصولات فیروزه باید آنها را با استفاده از دستمال مرطوب به آرامی پاکیزه کرد. دوری فیروزه از کرم، ادکلن، روغن، مایع دستشویی و آب کلر دار می‌تواند عمر محصول فیروزه‌تان را افزایش دهد

قیمت محصولات فیروزه

سنگ فیروزه یکی از سنگ‌های گرانبها و قیمتی است که با توجه عوامل مختلفی مانند وزن، رنگ، محل استخراج، ابعاد و ضخامت قیمت آن تغییر می‌کند. انواع مختلف سنگ فیروزه از چند هزار تومان تا چند میلیون تومان به فروش می‌رسد و محصولات فیروزه‌کوبی از صنایع دستی قیمت بالای ایرانی هستند. فیروزه‌کوبی در منزل یکی از کارهایی است که می‌تواند درآمد خوبی برای شاغلین این حوزه به ارمغان بیاورد. برای راه‌اندازی شغل فیروزه‌کوبی در منزل ابتدا باید یکسری هزینه‌ها را بپردازید. این هزینه‌ها شامل هزینه‌های خرید سنگ فیروزه، ابزارهای لازم، ظروف خام و هزینه خرید چسب فیروزه‌کوبی است.

وسایل فیروزه‌کوبی

صنعتگرانی که به هنر فیروزه‌کوبی می‌پردازند سنگ‌های فیروزه و ظروف مخصوصی از جنس فلزهایی مانند برنج، مس، برنز، ورشویی و یا نقره را به وسیله دستگاه‌های پرس آماده کرده و سپس این سنگ‌ها را بر حسب اندازه‌شان جداسازی کرده و با ابزارآلات مختلف با دقت و مهارت شروع به کوبیدن سنگ‌ها بر روی ظروف می‌کنند. مراحل اصلی فیروزه کوبی عبارتند از زرگری، فیروزه کوبی، چسباندن، و پرداخت کاری. مهم‌ترین ابزاری که در فیروزه‌کوبی استفاده می‌شوند عبارتند از: قالب، چکش، دریل، چراغ گاز، چراغ بنزینی، گاز انبر، انبردست، پنس، منقاش، لوله‌های مختلف فلزی، سوهان و سنگ سمباده.

ماه رمضان در کشورهای مختلف

رمضان در کشورهای مختلف

سفره افطار، تزیین خیابان ها
جشنواره رمضان

جشنواره رمضان

هالووین در کشورهای مختلف

هالووین در کشورهای مختلف

معرفی 20 فستیوال هالووینی
جشنواره هالووین

فستیوال هالووین

زمستان در کشورهای مختلف

زمستان در کشورهای مختلف

معرفی 20 فستیوال برفی
جشنواره برفی

فستیوال زمستانی

روز ولنتاین در کشورهای مختلف

ولنتاین در کشورهای مختلف

معرفی 23 فستیوال ولنتاینی
شب یلدا در کشورهای مختلف

یلدا در کشورهای مختلف

آشنایی با 21 فستیوال یلدایی
جاهای دیدنی سیستان و بلوچستان

جاهای دیدنی چابهار

جاهای دیدنی سیستان و بلوچستان
سوغات خوراکی و صنایع دستی چابهار

سوغات چابهار

از چابهار چه بخریم؟
سوغات خوراکی و صنایع دستی اصفهان

سوغات اصفهان

از اصفهان چه بخریم؟