(98) 913 687 4610
 ایران، یزد


روز ولنتاین در کشورهای مختلف | رسم جالب و عجیب ولنتاینی در سراسر دنیا

روز ولنتاین در کشورهای مختلف

روز ولنتاین در کشورهای مختلف


23 رسم جالب و عجیب ولنتاینی در سراسر دنیا


مردم جهان روز ۱۴ فوریه (۲۵ بهمن) را به عنوان روز عشق یا روز ولنتاین جشن می‌گیرند. برگزارکنندکان این مراسم آن را دارای مفاهیم انسانی می‌دانند، و به تازگی روز ولنتاین از انحصار عشاق خارج شده و به تأکیدی بر محبّت و روابط دوستانه بین انسان‌ها تبدیل شده‌است. با نزدیک شدن روز ولنتاین فروشگاه‌ها، قفسه‌های خود را از شکلات، قلب و عروسک‌ها پر می‌کنند. خرس‌های عروسکی و جعبه‌های شکلات و گل جزء اصلی‌ترین مشخصه‌های روز ولنتاین هستند. اما همه کشورها برای جشن گرفتن این روز، به شیرینی و شکلات و عروسک روی نمی‌آورند. قاشق‌های عشق در ولز، پرندگان عاشق در اسلوونی، شکلات‌های عشق و نفرت در ژاپن، نودل سیاه در کره‌جنوبی و پرتقال عشق در مالزی از رسم‌های جالب و عجیب ولنتاین در کشورهای مختلف دنیا هستند. همچنین برنج‌های رنگی در چین، برگ بو متکایی در انگلستان، رسم قهوه عشق در برزیل از دیگر کارهای جالب مردم در روز عشق است. در اینجا به برخی از رسومات کشورهای مختلف در روز ولنتاین می‌پردازیم.

فلسفه روز ولنتاین | ولنتاین در کشورهای مختلف دنیا

فلسفه روز ولنتاین

فلسفه روز ولنتاین

معروف‌ترین افسانه‌ای که در مورد اصل و اساس جشن ولنتاین وجود دارد داستان کشیش مسیحی به نام ولنتاین است. در قرن سوم میلادی شهر روم تحت سلطه امپراطوری پت‌پرست قرار داشت که قوانین سختگیرانه‌ای برای مسیحیان وضع نموده بود. برای مثال کلودئوس دوم، امپراطور روم، اعتقاد داشت سربازان باید کاملا در اختیار ارتش روم باشند و ازدواج را برای آن‌ها ممنوع کرده بود. کشیشی مسیحی به نام ولنتاین، به صورت پنهانی جوانان را در کلیسا به عقد و ازدواج یکدیگر در میاورد. تا زمانی که این موضوع به گوش امپراطور روم رسید و ولنتاین مقدس را به زندان انداخت. والنتاین در زندان عاشق دختر زندانبان می‌شود. با توجه به آنچه که در افسانه آمده کشیش ولنتاین برای او نامه‌ه‍ایی نوشته و آنها را با نوشتن "از طرف ولنتاین تو" امضاء کرده است، اصطلاحی که تا به امروز مورد استفاده قرار گرفته و به وفور بر روی کارت‌های ولنتاین مشاهده می‌‌شود. سرانجام کشیش به جرم جاری کردن عقد عشاق بر خلاف قانون کلودیوس دوم اعدام می‌شود. بنابراین او را به عنوان فدایی و شهید راه عشق می‌دانند و از آن زمان ولنتاین تبدیل به نمادی برای عشق شده‌است. حدود ۲۰۰ سال بعد از اعدام ولنتاین مقدس، زمانی که روم مسیحیت را پذیرفته بود، روز ۱۴ فوریه به عنوان روز ولنتاین نامگذاری شد.

روز ولنتاین در ایران | ولنتاین در کشورهای مختلف دنیا

روز ولنتاین در ایران

روز ولنتاین در ایران

در ایران باستان، از بیست قرن پیش از میلاد، روزی موسوم به روز عشق بوده‌است. در تقویم ایرانی دقیقا مصادف است با ۵ اسفند که در گاهشماری کنونی برابر است با ۲۹ بهمن، یعنی تنها ۴ روز پس از روز ولنتاین. این روز سپندارمذگان نام داشته‌است. ابوریحان بیرونی در آثارالباقیه آورده‌ است که ایرانیان باستان این روز را روز بزرگداشت زن و زمین می‌دانسته‌اند. فلسفه بزرگداشت این روز به عنوان "روز عشق" به این صورت بوده‌است که در ایران باستان هر ماه را سی روز حساب می‌کردند و علاوه بر اینکه ماه‌ها اسم داشتند، هر یک از روزهای ماه نیز یک نام داشتند. بعنوان مثال روز اول "روز اورمزد"، روز دوم "روز بهمن به معنی سلامت"، روز سوم "اردیبهشت یعنی بهترین راستی و پاکی"، روز چهارم "شهریور یعنی شاهی و فرمانروایی آرمانی" و روز پنجم "سپندار مذ" بوده‌است. سپندار مذ لقب ملی زمین است. یعنی گستراننده، مقدس، فروتن. زمین نماد عشق است چون با فروتنی، تواضع و گذشت به همه عشق می‌ورزد. زشت و زیبا را به یک چشم می‌نگرد و همه را چون مادری در دامان پر مهر خود امان می‌دهد. به همین دلیل در فرهنگ باستان اسپندار مذگان را بعنوان نماد عشق می‌پنداشتند.

روز ولنتاین در فرانسه | ولنتاین در کشورهای مختلف دنیا

روز ولنتاین در فرانسه

روز ولنتاین در فرانسه

در قدیم مردم فرانسه رسم عجیبی به نام "قرعه کشی عشق" داشتند که هم اکنون ممنوع شده است. زنان و مردان در خانه‌هایی روبروی یکدیگر جمع می‌شدند و بر سر یکدیگر داد و فریاد می‌کشیدند! تا نیمه روز بدین ترتیب سپری می‌شد تا آن‌ها یکدیگر را برای دوستی یا ازدواج انتخاب کنند. این کار تا غروب ادامه داشت. هنگام تاریک شدن هوا، دخترانی که انتخاب نشده بودند، دور هم جمع شده مراسم آتش‌بازی راه انداخته، تصاویر مردانی که آنها را رد کردند را می‌سوزاندند و پسرانی که به آن‌ها بی‌اعتنایی کرده بودند را نفرین می‌کردند! در نهایت هم دولت فرانسه به دلیل رواج کینه‌جویی این رسم را ممنوع اعلام کرد.
اعتقاد بر این است که اولین کارت روز ولنتاین در فرانسه ایجاد شد، زمانی که چارلز، دوک اورلئان، نامه‌های عاشقانه‌ای را از زندان برای همسرش در سال 1415 ارسال کرد. این نامه‌ها به عنوان اولین شواهد برای عشق و ولنتاین در پاریس به شمار می‌آیند. در حال حاضر مردم فرانسه، بین 12 تا 14 فوریه کوچه‌ها، درختان خیابان و خانه‌های خود را با کارت عشق، گل رز، و پیشنهادهای دوستی و ازدواج تزئین می‌کنند و یکی از زیباترین صحنه‌های ولنتاینی را در سراسر جهان خلق می‌کنند.

روز ولنتاین در دانمارک | ولنتاین در کشورهای مختلف دنیا

روز ولنتاین در دانمارک

روز ولنتاین در دانمارک

روز ولنتاین یکی از فستیوال‌های جدید دانمارک است و از سال 1990 مرسوم شده‌است. در این روز دانماركی‌ها رسم‌های مخصوص خودشان را دارند مثلا به جای گل رز، از گل‌های سفید به نام " دانهی برف" استفاده می‌کنند. همچنین علاوه بر اینكه کارت عشق به یکدیگر هدیه می‌دهند، در این روز آقایان به خانم‌ها با دستخطی ناشناس یک نامه یا شعر خنده‌‌دار نوشته به جای اسم خود، نقطه می‌گذارند. اگر زن توانست شخص هدیه فرستنده را حدس بزند، روز عید پاك برای او یک تخم‌مرغ می‌فرستد.

روز ولنتاین در ژاپن | ولنتاین در کشورهای مختلف دنیا

روز ولنتاین در ژاپن

روز ولنتاین در ژاپن

در ژاپن، ولنتاین در روز 14 فوریه جشن گرفته می‌شود و در این روز خانم‌ها، برای آقایان هدیه و شكلات می‌خرند. البته این شكلات خریدن به همین سادگی نیست. برای شوهر یا دوست پسر محبوب، شکلات‌های با کیفیت بالا و خیلی خوشمزه به نام هومئی-چوکو (به معنای احساس واقعی) می‌خرند. برای مردانی که نسبت به آن‌ها بی‌تفاوتند مانند همکاران، همكلاسی‌ها و آشنایان، شكلات ارزان‌تر گیری-چوكو (به معنای شکلات اجباری) تهیه می‌کنند و برای منفورترین مردان زندگی شان شكلات چوگیری-چوكو (شکلات فوق اجباری) را می‌دهند. در مقابل این عمل بسیار سخاوتمندانه!!!! خانم‌ها، آقایان روز 14 مارس که "روز سفید" نامیده می‌شود هدایای خانم‌ها را پس دهند. در این روز انتظار می‌رود كسانی كه هومئی-چوکو دریافت کرده‌اند، با دادن هدایایی به ارزش دو تا سه برابر شکلات‌هایی که دریافت کرده‌اند، مانند جواهرات یا لباس‌های فانتزی، هدیه عزیزانشان را جبران کنند. جالب است بدانید كه در ادارات ژاپن قانونی اجباری برای زنان کارمند وجود دارد که باید روز ولنتاین به همکاران مرد شکلات هدیه بدهند!

روز ولنتاین در کره جنوبی | ولنتاین در کشورهای مختلف دنیا

روز ولنتاین در کره جنوبی

روز ولنتاین در کره جنوبی

در کره‌جنوبی روز چهاردهم هر ماه به یکی از جنبه‌های عشق اختصاص داده شده‌است. برای مثال ۱۴ ماه می‌ «روز گل رز»، ۱۴ اکتبر «روز شراب» و ۱۴ دسامبر «روز بوسه» نامگذاری شده است. در ۱۴ فوریه «روز ولنتاین»، زنان به مردان شکلات و گل هدیه می‌دهند و مردان نیز ۱۴ مارس «روز سفید» برای خانم‌ها شکلات و گل می‌خرند. در واقع رسم و رسوم خرید کادو ولنتاین در کره‌جنوبی شباهت بسیاری به ژاپن دارد با این تفاوت که اجباری در کار نیست. پس از طی شدن روز ولنتاین و روز سفید، که عشاق شاد هدایای خود را مبادله کردند، نوبت مردم بی‌کس و تنهای کره‌جنوبی می‌رسد که برای همبستگی دور هم جمع شوند. آنها ۱۴ آوریل «روز سیاه» در حالیکه کاملا سیاه‌پوش هستند، دور هم جمع می‌شوند و نودل سیاه می‌خورند. این غذا شامل رشته فرنگی است که با خمیر لوبیا سیاه پوشانده شده‌است و دندان‌ها را تیره می‌کند. در حین غذا خوردن، آنها از نداشتن روابط صمیمانه و هدایای شکلاتی شکایت و نفرین می‌کنند و بر مجردی خود تاسف می‌خورند و آن را عزا می‌گیرند. البته اخیرا یکسری شرکت‌های کره‌ای برای این روز کلی برنامه جشن و مسابقه و جایزه گذاشته‌اند و این روز را تبدیل به روز سیاه شاد کرده‌اند.

روز ولنتاین در برزیل | ولنتاین در کشورهای مختلف دنیا

روز ولنتاین در برزیل

روز ولنتاین در برزیل

مردم برزیل روز ولنتاین را به جای 14 فوریه در 12 ژوئن جشن می‌گیرند. در این روز جشنواره "دیادوس نامورادوس" که به "روز عاشقان" نیز معروف است برگزار می‌شود. فستیوالی پر از شکلات، کارت پستال، گل، هدیه، عاشقانه‌ها، مهمانی و تزئینات، همراه با موسیقی و رقص خیابانی. در این روز دختران اسم خود را به شکل‌های مختلف روی روزنامه مچاله شده یا تکه‌های بریده شده کاغذ نوشته و بیرون می‌اندازند. به اعتقاد آن‌ها هر مردی که روز بعد این کاغذ را بردارد همسر آینده‌شان است یا حداقل یك رابطه دوستانه برقرار می‌شود!

روز ولنتاین در برزیل و قهوه| ولنتاین در کشورهای مختلف دنیا

ولنتاین و برزیل و قهوه

ولنتاین و برزیل و قهوه

روز عاشقان فقط مخصوص زوج‌ها نیست. در این روز آداب و رسوم جالبی به نام رسم سیمپاتیا برای خانم‌های مجرد وجود دارد. به کمک این تشریفات، آنها امیدوارند که بتوانند شوهر خوبی پیدا کنند. در اینجا سه نمونه از سیمپاتیا آورده شده‌است.
افزایش عشق: یک لیوان آب و یک قاشق غذاخوری پودر قهوه را با هم مخلوط کرده در یک شیشه می‌ریزند. نام معشوق خود را به صورت صلیب روی یک کاغذ سفید نوشته، به مدت سه روز در شیشه آب و قهوه نگه‌داری می‌کنند. شیشه باید در محیطی ساکت نگهداری شود و نباید به آن دست زد. روز چهارم، شیشه همراه با محتویات آن را دور می‌ریزند. در حین این کار دعایی خوانده که در آن می خواهند عشق و علاقه‌شان به این شخص قوی‌تر شود.
فراموش کردن عشق قدیمی: دو شاخه رازیانه را در لیوان آب می‌ریزند و زیر لب دعا می‌خوانند: "به نام سنت‌جورج، سنت‌پیتر و سنت‌پل، می‌خواهم که عشق من به ... خشک شود و مانند این شاخه‌ها از زندگی من محو شود." لیوان به مدت سه روز نباید دست بخورد و باید با یک پارچه پوشانده شود. سپس محتویات آن، داخل باغچه یا گلدان گل خالی می‌شوند.
دفع رقبای عشقی: در یک بطری پر از آب، یک مشت نمک درشت و شکر قهوه‌ای اضافه می‌شود. بطری به مدت سه روز در جای خنک نگهداری می‌شود. سپس مایع را باید روی زمین مقابل خانه به صورت ضربدری خالی کرد. در حین انجام این کار کسی نباید وی را ببیند و باید مشغول دعا خواندن باشد. سپس خود بطری در سطل زباله انداخته می‌شود.

روز ولنتاین در مالزی | ولنتاین در کشورهای مختلف دنیا

روز ولنتاین در مالزی

روز ولنتاین در مالزی

در مالزی روز ولنتاین فقط به عشاق و زوج‌ها تعلق ندارد بلکه مجردها هم به شیوه خود این روز را جشن می‌گیرند. دختران و زنان مجرد در این روز شماره تلفن خود را روی پرتقال می‌نویسند و درون رودخانه می‌اندازند تا شاید به دست شوالیه رؤیاهایشان برسد! این رسم، از سنت "چاپ‌گومی" آمده است که در آن، خانم‌های مجرد، بهترین لباس خود را می‌پوشیدند و برای دعا به معبد می‌رفتند. سپس به کنار رودخانه، دریاچه یا دریا می‌رفتند و پرتقال می‌انداختند تا به آنها کمک کند شوهر پیدا کنند. از طرفی دیگر مردان جوان مشتاقانه منتظر چنین روزی بودند. آنها اگر کسی را می‌پسندیدند، شخصی را برای خواستگاری واسطه می‌کردند.

روز ولنتاین در تایوان | ولنتاین در کشورهای مختلف دنیا

روز ولنتاین در تایوان

روز ولنتاین در تایوان

تایوانی‌ها روز ولنتاین و روز سفید را جشن می‌گیرند، اما در 7 جولای مراسم جداگانه‌ای دارند. در این جشن سنتی مردان به زنان گل‌های زیبایی هدیه می‌دهند که رنگ و تعداد گل‌های اهدایی کلی معنا دارد. یک گل رز به معنای "عشق"، یازده رز به معنای "مورد علاقه"، نود و نه رز به معنای "همیشه" و صد و هشت رز به معنای "با من ازدواج می‌کنی؟" است.

روز ولنتاین در فیلیپین | ولنتاین در کشورهای مختلف دنیا

روز ولنتاین در فیلیپین

روز ولنتاین در فیلیپین

در فیلیپین صدها تن از مردم به خیابان می‌آیند، بر طبل‌ها می‌کوبند و می‌رقصند و بادکنک‌های رنگی را در هوا آزاد می‌کنند. همچنین در این روز شاهد جشن‌های عروسی فراوانی هستیم. در هر مرکز خرید و یا مجتمعی شما می‌توانید شاهد جشن‌های عروسی باشید. خیلی از جشن‌های عروسی با حمایت مالی دولت، برای تشویق مردم به ازدواج صورت می‌گیرد. به غیر از جشن‌های عروسی که برگزار می‌شود، زوج‌های قدیمی نیز با هم تجدید پیمان می‌کنند و در طی مراسمی عشق و تعهد خود را به هم نشان می‌دهند.

روز ولنتاین در چین | ولنتاین در کشورهای مختلف دنیا

روز ولنتاین در چین

روز ولنتاین در چین

معادل روز ولنتاین در چین روز کوخی است. طبق افسانه‌ای، ژینو (دختر پادشاه ستارگان) و نیولانگ (گاوداری ساده) عاشق یکدیگر شدند، ازدواج کردند و صاحب دوقلوهایی شدند. زمانی که پدر ژینو از این ازدواج باخبر شد، ملکه را برای برگرداندن ژینو به زمین فرستاد. به دلیل گریه‌ها و بی‌تابی‌های نیولانگ و دوقلوها، پدر ژینو به آن‌ها اجازه داد که سالی یک روز همدیگر را ملاقات کنند که این اتفاق در روز کوخی می‌افتد. در حال حاضر مردم چین، روز ولنتاین را مثل سایر مردم دنیا جشن می‌گیرند اما در پایان روز به معابد می‌روند تا شعائر دینی خود را به جای آورده و برای جاودانگی عشقشان نیایش کنند. در این روز، خانم‌های جوان به امید پیدا کردن همسر مناسب، میوه و به خصوص طالبی خیرات می‌کنند. زوج‌ها نیز در طول شب با نگاه کردن به ستاره‌ها (ژینو و نیولانگ) برای یکدیگر آرزوی شادی و سلامتی می‌کنند.
در میائو، جنوب‌غربی چین، جشن "غذای خواهران" در 15 مارس برگزار می‌شود. در طی این جشنواره، زنان جواهرآلات نقره‌ای و لباس‌های زیبا می‌پوشند که شاید زیباترین لباس روز ولنتاین در سراسر جهان باشد. آنها غذاهای مختلفی از برنج‌های رنگی می‌پزند و آن را بر روی پارچه ابریشمی، به مردان جوانی که در جاده‌ها راه می روند می‌دهند. سرنوشت عشق آنها در شی‌هایی که درون برنج‌ها قایم شده، تعیین می‌شود. دو عدد قاشق چوبی به معنای عشق و یک حبه سیر به معنای پایان یافتن عشق قبل از شروع آن است.

روز ولنتاین در ایتالیا | ولنتاین در کشورهای مختلف دنیا

روز ولنتاین در ایتالیا

روز ولنتاین در ایتالیا

ایتالیایی‌ها ولنتاین را به عنوان فستیوال بهاری جشن می‌گیرند که همراه با جمع‌شدن در کنار یکدیگر در باغ‌ها و خواندن شعرهای زیبا می‌باشد. یکی از رسوم بامزه مردم ایتالیا در گذشته در روز ولنتاین این بود که در آن روز دختران مجرد قبل از طلوع خورشید از خواب بیدار می‌شوند و به دنبال همسر آینده خود می‌گردند. باور بر این است که اولین شخصی که ملاقات کنند همسر آینده‌شان خواهد شد و یا به احتمال زیاد رابطه عاشقانه قوی با او برقرار خواهد کرد. امروزه ایتالیایی‌ها با صرف شام‌های عاشقانه و هدیه دادن این روز را جشن می‌گیرند. یکی از محبوب‌ترین کادوهایی که در این روز بین افراد ردوبدل می‌شود شکلاتی خوشمزه با مغز فندق است که بر روی آن نقل‌وقول‌های زیبا به 4 زبان نوشته شده‌است.

روز ولنتاین در انگلستان | ولنتاین در کشورهای مختلف دنیا

روز ولنتاین در انگلستان

روز ولنتاین در انگلستان

در روز ولنتاین، خانم‌های بیرمنگهام انگلستان 5 گوشه بالشت خود را برگ‌بو می‌گذارند. آن‌ها اعتقاد دارند که به این وسیله خواب همسر آینده خود را خواهند دید. تا صبح چندین بار این برگ‌ها را به گلاب آغشته می‌کنند و بالای سر خود قرار می‌دهند. در شهر نورفلک، ولنتاین تا حدودی شبیه کریسمس است. مردی با لباس قرمز به در منزل و یا ایوان خانه‌ها می‌آید و برای کودکان شکلات و شیرینی به ارمغان می‌آورد. لذا کودکان این منطقه ولنتاین متفاوتی را تجربه می‌کنند و بیشتر از بزرگسالان منتظر این روز هستند.

روز ولنتاین در آفریقای جنوبی | ولنتاین در کشورهای مختلف دنیا

روز ولنتاین در آفریقای جنوبی

روز ولنتاین در آفریقای جنوبی

جوانان آفریقای جنوبی اغلب در 14 فوریه متوجه می‌شوند که عشاق پنهانی آنها چه کسانی هستند، زیرا معمولاً دختران جوان در آفریقای جنوبی نام معشوق خود را در روز ولنتاین روی آستین خود می‌چسبانند.

روز ولنتاین در غنا | ولنتاین در کشورهای مختلف دنیا

روز ولنتاین در غنا

روز ولنتاین در غنا

در غنا، 14 فوریه به عنوان "روز ملی شکلات" جشن گرفته می‌شود. این اقدامی است که دولت غنا در سال 2007 برای افزایش گردشگری در این کشور انجام داد. غنا یکی از بزرگ‌ترین کشورهای تولید کننده کاکائو در جهان است. در 14 فوریه، می‌توانید انواع اجراهای خیابانی، موسیقی و رقص خیابانی و رستوران‌هایی که منوهای خاص ولنتاین دارند، را شاهد باشید.

روز ولنتاین در ولز | ولنتاین در کشورهای مختلف دنیا

روز ولنتاین در ولز

روز ولنتاین در ولز

مردم کشور ولز، روز عشق را در 25 ژانویه جشن می‌گیرد که به آن "روز سن دوینون" می‌گویند. در این روز، عشاق قاشق‌های چوبی منحصربه‌فرد و دست‌ساز زیبایی که نام عشق‌شان روی آن حک شده است، را با همدیگر مبادله می‌کنند. این سنت از قرن شانزدهم میلادی اجرا می‌شود.

روز ولنتاین در اسپانیا | ولنتاین در کشورهای مختلف دنیا

روز ولنتاین در اسپانیا

روز ولنتاین در اسپانیا

روز عشق در والنسیا اسپانیا در 9 اکتبر است که به عنوان جشن "سنت‌دیونیزوس" شناخته می‌شود. این جشنواره در بیشتر نقاط اسپانیا با ساختن «ماکادورا»، یک مجسمه مارزیپان جشن گرفته می‌شود. این مجسمه‌ها توسط مردان ساخته می‌شود تا به همراهان زن خود هدیه دهند. همچنین می‌توان شاهد رژه‌های رنگارنگ در خیابان‌های اسپانیا بود.

روز ولنتاین در رومانی | ولنتاین در کشورهای مختلف دنیا

روز ولنتاین در رومانی

روز ولنتاین در رومانی

اگر به دنبال جشن بسیار رمانتیک و غیرعادی روز ولنتاین هستید، رومانیایی‌ها شما را ناامید نخواهند کرد. این روز در 24 فوریه به عنوان روز نامزدی زوج‌های جوان جشن گرفته می‌شود. مردم رومانی روز 24 فوریه جشن ولنتاین و جشن فصل بهار را ترکیبی برگزار می‌کنند. مردان و زنان جوان برای چیدن گل‌های رنگارنگ به جنگل‌ها می‌روند، در حالی که زوج‌های دیگر به نشانه خوش‌شانسی صورت خود را با برف می‌شویند.

روز ولنتاین در جمهوری چک | ولنتاین در کشورهای مختلف دنیا

روز ولنتاین در جمهوری چک

روز ولنتاین در جمهوری چک

در جمهوری چک، روز ولنتاین به تدریج در بین جوانان بسیار محبوب شده‌است. این جشنواره در اول ماه مه برگزار می‌شود. در این روز زوج‌های جوان به زیارت مجسمه شاعر "کارول هاینک ماچا" می‌روند و پایین درختان گیلاس را می‌بوسند تا خوشبخت شوند.

روز ولنتاین در اسلوونی | ولنتاین در کشورهای مختلف دنیا

روز ولنتاین در اسلوونی

روز ولنتاین در اسلوونی

مردم اسلوونی معتقدند که ولنتاین مقدمه بهار است، زیرا این روز اولین روز کار در مزارع برای سال نو است. اعتقاد بر این است که در 14 فوریه، گیاهان شروع به رشد دوباره می‌کنند. همچنین مردم اسلوونی باور دارند که پرندگان در این روز از یکدیگر خواستگاری می‌کنند. برای اینکه شاهد این خواستگاری باشید، باید با پای برهنه از میان مزارعی که اغلب هنوز یخ‌زده هستند عبور کنید.

روز ولنتاین در آذربایجان | ولنتاین در کشورهای مختلف دنیا

روز ولنتاین در آذربایجان

روز ولنتاین در آذربایجان

در كشور آذربایجان و همچنین استان‌های آذربایجان ایران جشنی برای گرامیداشت عشق وجود دارد که به آن "سونای گئجه سی" گفته می‌شود. معنای فارسی آن "شب سونای" است. سونای شبی از سال است که در آن، روز و شب برابر می‌شوند و ماه کامل می‌شود. این شب تقریبا شب آخر تابستان است. در این شب ماه و خورشید در زاویه ۱۸۰ درجه قرار گرفته و هنگام غروب دقیقا روبروی هم قرار می‌گیرند. البته این دیدار خیلی به سرعت اتفاق می‌افتد و زیاد به طول نمی‌انجامد. از قدیم این اتفاق به عشق بین ماه به خورشید تعبیر شده‌است. عشقی که تمامی ندارد و تا ابد تکرار می‌شود و ادامه میابد و حتی با سوخته شدن نیز تمامی نمی‌پذیرد.

روز ولنتاین در فنلاند و استونی | ولنتاین در کشورهای مختلف دنیا

روز ولنتاین در فنلاند و استونی

روز ولنتاین در فنلاند و استونی

فنلاند و استونی روز 14 فوریه به جای جشن ولنتاین "روز دوستان" دارند كه در آن جشن دوستی برگزار می‌كنند. در واقع 14 فوریه همه چیز درباره جشن دوستی است و مردم هدایا و کارت‌هایی را با تبریک "روز دوستان مبارک" و " بیا با هم دوست باشیم" ردوبدل می‌کنند.

ولنتاین ممنوع | ولنتاین در کشورهای مختلف دنیا

ولنتاین ممنوع

ولنتاین ممنوع

کشورهایی هستند که جشن ولنتاین را ترویج مصرف‌گرایی می‌دانند و بزرگداشت آن را ممنوع اعلام کرده‌اند. در اندونزی مقامات رسمی معتقدند که چنین روزی در هیچ جای فرهنگ اسلامی جایی ندارد. حتی مردم این کشور در چهار شهر برای تحریم این روز دست به تظاهرات زدند تا جوانان را آگاه کنند که ولنتاین یک سنت غربی و مسیحی است. در پاکستان، مقامات حکومتی و قضایی از سال ۲۰۱۷ درباره این روز اعلام موضع کردند و روز ولنتاین را فرهنگی غربی دانسته و آن را مغایر با آداب و فرهنگ پاکستان خواندند. در نظرسنجی یکی از سایت‌های محلی پاکستان بیش از ۸۰ درصد مردم به موضوع ممنوعیت ولنتاین در کشورشان رای مثبت دادند. در هندوستان، هندوهای استان «اوریسا» نیز روز ولنتاین را ممنوع اعلام کرده‌اند و افرادی که این روز را جشن بگیرند وادار می‌کنند با یکدیگر ازدواج کنند. در ایالت بلگورود روسیه، روز ولنتاین به دلیل حفظ فرهنگ ممنوع اعلام شده‌است، زیرا مقامات این ایالت اعتقاد دارند برگزاری این جشن باعث از بین رفتن ارزش‌های معنوی و اخلاقی در بین جوان‌ها می‌شود.

متن دیدگاه

کامنت کاربر

سها

مثل فستیوال های یلدایی عالی

ماه رمضان در کشورهای مختلف

رمضان در کشورهای مختلف

سفره افطار، تزیین خیابان ها
جشنواره رمضان

جشنواره رمضان

هالووین در کشورهای مختلف

هالووین در کشورهای مختلف

معرفی 20 فستیوال هالووینی
جشنواره هالووین

فستیوال هالووین

زمستان در کشورهای مختلف

زمستان در کشورهای مختلف

معرفی 20 فستیوال برفی
جشنواره برفی

فستیوال زمستانی

روز ولنتاین در کشورهای مختلف

ولنتاین در کشورهای مختلف

معرفی 23 فستیوال ولنتاینی
شب یلدا در کشورهای مختلف

یلدا در کشورهای مختلف

آشنایی با 21 فستیوال یلدایی
جاهای دیدنی سیستان و بلوچستان

جاهای دیدنی چابهار

جاهای دیدنی سیستان و بلوچستان
سوغات خوراکی و صنایع دستی چابهار

سوغات چابهار

از چابهار چه بخریم؟
سوغات خوراکی و صنایع دستی اصفهان

سوغات اصفهان

از اصفهان چه بخریم؟