(98) 913 687 4610
 ایران، یزد
قاسم آباد روستای جهانی چادرشب | جاذبه‌های گردشگری گیلان

جاهای دیدنی گیلان

جاذبه‌های گردشگری گیلان


20 جاذبه گردشگری، اثر تاریخی و جاذبه طبیعی گیلان


گیلان یکی از زیباترین و سبزترین استان‌های شمالی کشور است که در کنار دریای خزر قرار گرفته‌است. گیلان به خاطر دیدنی‌ها، جاذبه‌های گردشگری متعدد و آب و هوای معتدل و دلنشینش، به یکی از مقاصد گردشگری ایران تبدیل شده است. ماسال، ماسوله، ییلاق دیلمان و ییلاق اولسبلنگاه از روستاهای گردشگری گیلان هستند که فوق العاده سرسبز و دلنواز هستند. جنگل گیسوم، بام لنگرود، ییلاق سوئه چاله و روستای سرولات از دیگر جاهای دیدنی گیلان هستند که طبیعت هر کدام فوق العاده است. تالاب سوستان، دریاچه سقالکسار، آبشار لاتون و تالاب بندرانزلی از دیگر مقاصد تفریحی استان گیلان هستند که هر کدام از نظر زیبایی و طبیعت اطراف، بی نظیرند.

کارگاه چادرشب بافی قاسم آبادی | قاسم آباد جاذبه گردشگری ایران

کارگاه چادرشب بافی

کارگاه چادرشب بافی قاسم آباد

با قدم زدن در کوچه پس کوچه های روستای قاسم آباد، شما با تعداد زیادی کارگاه چادرشب بافی مواجه می شوید که خانم ها در آن فعالند.

پاچال قاسم آباد | قاسم آباد جاذبه گردشگری ایران

پاچال قاسم آباد

پاچال قاسم آباد

وسیله ای برای ساخت چادرشب قاسم ابادی

در روستای قاسم آباد، میدانی با تندیس بزرگی از یک زن با لباس قاسم آبادی نصب شده که پشت دستگاه «پاچال» نشسته و چادرشب می‌بافد. این میدان نزد اهالی، به میدان «پاچال» معروف است. به گفته اهالی، یک دستگاه پاچال در بیشتر خانه‌های قاسم آباد علیا و سفلی و حتی روستاهای اطراف وجود دارد. دستگاه پاچال برای بافت چادرشب استفاده می شود. قبلا پاچال‌ها چوبی بود، الان آهنی هم درست می‌کنند. اجزای پاچال عبارتند از عروس، پَرَک، وَرد، شانه، اَرَچ، دستکش، نورت، ماکو و ماسوره. در گذشته پاچال بخشی از زندگی زنان قاسم‌آباد را تشکیل می‌داده است. هر دختری پیش از رفتن به خانه شوهر باید برای خود و فامیل شوهر چادرشب می‌بافته است.

چادرشب قاسم آباد | قاسم آباد جاذبه گردشگری ایران

چادرشب قاسم آباد

چادرشب قاسم آباد

روتختى، بقچه، زیرانداز، پرده و رومیزى از جنس چادرشب

چادرشب پارچه ای است زیبا و رنگارنگ که در قاسم آباد و رودسر و براساس فرهنگ، آداب و رسوم دیرینه مردم آن دیار بافته می شود. چادرشب در نوع اصیلش با ابریشم مرغوب و در نمونه های کنونی با نخ های دستریس پنبه ای محلی با استفاده از دستگاه های بافندگی دو وردی بافته می شود. چادرشب های قاسم آباد به دو نوع چهارخانه و یکرنگ تقسیم می گردند. نوع یکرنگ این بافته ها با حرکت پود اضافه با نقش های برگرفته از طبیعت، محیط اطراف و زندگی روستایی بافته می شود. چادرشب های چهارخانه نیز با نقوشی هندسی، چهارخانه و ساده برای مصارفی همچون دستمال، بقچه، روتختی یا پتویی استفاده می شود. شناخته ترین کاربرد چادرشب ها به عنوان کمرپیچ زنان محلی در هنگام کار است.

لباس قاسم آبادی | قاسم آباد جاذبه گردشگری ایران

لباس قاسم آبادی

لباس قاسم آبادی

پوششي رنگ در رنگ، با عشقي به پهناي طبيعت

لباس قاسم‌آبادی، از قدیمی ترین و اصیل ترین لباس‌های ایران و مشرق زمین است که به دلیل تنوع رنگی زیاد و جذابیت بالا بسیار معروف بوده و عمومیت پیدا کرده است. این لباس شامل یک روسری زیرین به نام (مندیل) که به جای آن از کلاه نیز استفاده شده و با تعداد زیادی سکه در قسمت پیشانی تزیین می شود، جلیقه این لباس به مانند جلیقه های دیگر بوده با فرق این که با سکه تزئین شده است. دامن آن از پارچه ساده و یا گل دار که روی آن با فرم استانداردی نواردوزی شده تشکیل می شود.

رقص قاسم آبادی | قاسم آباد جاذبه گردشگری ایران

رقص قاسم آبادی

رقص قاسم آبادی

گلچینی از رنگ و دعا در فصل کشت و برداشت

در رقص قاسم آبادی ابتدا نیایش خداوند و سپس سه مرحله کاشت، داشت و برداشت برنج نشان داده می‌شود. پس از نیایش، مرحله کاشت آغاز می‌شود. این بخش از رقص با حرکات تند و چرخش‌های دایره‌ای انجام می‌شود. مرحله دوم که مرحله داشت است با چرخش‌های کندتر انجام می‌شود و مرحله برداشت که جداکردن دانه از ساقه و پوسته است، در دایره‌های کوچکتر انجام می‌شود و تقریباً افراد ثابت در یک جا این مرحله را انجام می‌دهند.

کمربند قاسم آبادی | قاسم آباد جاذبه گردشگری ایران

کمربند قاسم آبادی

کمربند قاسم آبادی

زنان قاسم آبادی، برای حفاظت از کمرشان در برابر رطوبتی که در شالیزارها وجود دارد، کمربندی از جنس چادرشب به کمر می بندند

بازارچه محلی قاسم آباد | قاسم آباد جاذبه گردشگری ایران

بازارچه محلی قاسم آباد

بازارچه محلی قاسم آباد

چادرشب، دامن، پیراهن، روتختی و رومیزی های بسیار رنگارنگ و زیبا، فروشندگان مهربان و خوش لباس در بازارچه محلی قاسم آباد

جشن خرمن قاسم آبادی | قاسم آباد جاذبه گردشگری ایران

جشن خرمن

جشن خرمن

جشن خرمن، یکی از جشن‌های باستانی گیلان کهن است که به پاس شکر هدایای خداوندی در پایان فصل زراعی برگزار می‌شده است. در این مراسم، پیرمردی با لباس محلی سه بار ظرف مسی را به سمت آسمان بالا می‌برد و از خداوند طلب بارش باران و آفتاب (عناصر مورد نیاز برای رشد خوشه‌های برنج ) می‌کند. به صورت نمادین و با حرکاتی موزون کاشت، داشت و برداشت برنج انجام می شود و در انتها با گذاشتن مجمعه‌ای حاوی دانه‌های برنج و در میان آنها شمع بر سر خود دستان خود را به سوی آسمان بلند کرده و شکر خدا را به جا می آورد.

اولسبلنگاه گیلان | جاذبه گردشگری قاسم آباد و گیلان ایران

اولسبلنگاه گیلان

اولسبلنگاه گیلان

روستای اولسبلنگاه از ییلاقات دیدنی ماسال در استان گیلان است و در 25 کیلومتری ماسال قرار دارد.

کوه شیطان لاهیجان | جاذبه گردشگری قاسم آباد و گیلان ایران

کوه شیطان لاهیجان

کوه شیطان لاهیجان

جاده خلخال اسالم | جاذبه گردشگری قاسم آباد و گیلان ایران

جاده خلخال اسالم

جاده خلخال اسالم

آکواریوم بندرانزلی | جاذبه گردشگری قاسم آباد و گیلان ایران

آکواریوم بندرانزلی

آکواریوم بندرانزلی

عمارت شهرداری رشت | جاذبه گردشگری قاسم آباد و گیلان ایران

عمارت شهرداری رشت

عمارت شهرداری رشت

کاخ شهرداری مشهد یا عمارت شهرداری مشهد ساختمانی است که با الهام از معماری سن پترزبورگ در دوره پهلوی اول، در میدان شهرداری رشت ساخته شد.

موزه میراث روستایی گیلان | جاذبه گردشگری قاسم آباد و گیلان ایران

موزه میراث روستایی گیلان

موزه میراث روستایی گیلان

موزه میراث روستایی گیلان از جاهای دیدنی رشت است که در آزادراه رشت-قزوین قرار دارد.

دریاچه سقالکسار رشت | جاذبه گردشگری قاسم آباد و گیلان ایران

دریاچه سقالکسار رشت

دریاچه سقالکسار رشت

روستای ماسوله | جاذبه گردشگری قاسم آباد و گیلان ایران

روستای ماسوله

روستای ماسوله

قلعه رودخان فومن | جاذبه گردشگری قاسم آباد و گیلان ایران

قلعه رودخان فومن

قلعه رودخان فومن

ساحل رامدشت رودسر | جاذبه گردشگری قاسم آباد و گیلان ایران

گردشگری رودسر، ساحل رامدشت

ساحل رامدشت رودسر

ساحل رامدشت در شهرستان رودسر، یکی از زیباترین سواحل استان گیلان است. نام این ساحل از گذشته، زمانی که محل رام کردن اسب های وحشی بوده، به رامدشت تغییر کرده است. این ساحل ماسه‌ای دارای امکانات رفاهی و تفریحی متنوعی مانند زمین والیبال، زمین فوتبال، جت اسکی، قایق کرایه ای، وسایل بازی کودکان، سفره خانه سنتی و آلاچیق است. همچنین، فعالیت‌های پاراگلایدر، کایت موتوردار، غواصی و شنا نیز در این ساحل انجام می‌شود. این ساحل به عنوان مهمترین مرکز والیبال ساحلی در ایران شناخته شده است. یکی از دیگر جاذبه‌های ساحل رامدشت، استخر پر از ماهی است که انواع ماهی‌های دریای شمال مانند کپور، کپور چیک و اسلک در آن دیده می‌شود. در فصل سرد سال، این استخر مملو از پرندگان مهاجر می‌شود. پارک ساحلی همراه با بازارچه دائمی صنایع دستی نیز در این ساحل احداث شده است. در ساحل رامدشت، از تماشای جنگل ساحلی، دشت‌ها و شالیزارهای اطراف، ماهیگیری و اسب‌سواری نیز می‌توان لذت برد. غروب‌های بسیار زیبایی نیز در این ساحل وجود دارد و در فصل پاییز، حضور پرندگان مهاجر زیبایی این ساحل را دو چندان می‌کند.

روستای جواهردشت | جاذبه های گردشگری چابکسر و گیلان ایران

جاذبه های گردشگری چابکسر، روستای جواهردشت

روستای جواهردشت چابکسر

جواهردشت، روستایی ییلاقی زیبا در بخش چابکسر استان گیلان است. این منطقه با آب و هوای بکر، چشمه‌های جوشان، مراتع سرسبز، رودهای پرآب، جنگل‌های انبوه و هیرکانی، کوهستان، پوشش گیاهی بسیار زیبا و معطر و شب‌های پرستاره، یکی از جاذبه‌های گردشگری مهم استان گیلان است. در اواسط مردادماه، جشنواره‌های بومی و محلی و مسابقاتی مانند کشتی گیله مردی، اسب‌دوانی و طناب‌کشی در این منطقه برگزار می‌شود. در اطراف جواهردشت، مناطق زیبایی همچون منطقه حفاظت شده «سرولات»، روستای «قاسم آباد» و امام‌زاده نقره عباس وجود دارد. پوشش گیاهی این منطقه بسیار متنوع است و شامل گونه‌های شمشاد، درختان افرا،‌ خرمالوی وحشی، بلوط، راش، ون، زالزالک، گلابی وحشی و توسکا است. در مراتع و دشت‌های روستا، گل‌های رنگارنگ، بوته‌های تمشک، گزنه، گل‌های پامچال، بنفشه و گل گاو زبان می‌رویند. کلبه‌ها، خانه‌های جنگلی، خانه‌های شیب‌دار روستایی با سقف‌های شیروانی منظره‌های بسیار زیبایی را در این روستا ایجاد کرده‌اند. در بازه‌هایی از سال، این منطقه در میان ابرها قرار می‌گیرد و تجربه‌ی شگفت‌انگیزی را برای گردشگران رقم می‌زند. حضور اسب‌ها در قسمت‌های مختلف دشت، مناظری زیبا آفریده‌اند و در زمین‌های گلی روستاها جای رد سوراخ‌ موش‌خرماها وجود دارد. بهترین زمان برای سفر به جواهردشت، از اواسط بهار تا اوایل پاییز است، زیرا در این فصل‌ها می‌توانید از دشت پرگل، مراتع سرسبز و عطر و بوی گیاهان معطر، لذت ببرید.

آبشار میلاش | جاهای دیدنی رودسر و گیلان ایران

جاهای دیدنی رودسر، آبشار میلاش

آبشار میلاش رودسر

روستای میلاش یکی از روستاهای سرسبز استان گیلان است که در نزدیکی شهرستان رودسر واقع شده است. آبشار میلاش که یکی از زیباترین و باشکوه ترین آبشارهای استان گیلان است، در نزدیکی این روستا قرار گرفته است. جنب‌وجوش آب، بوی مطبوع گیاهان، صدای وزش باد در برگ‌های درختان و نغمه پرندگان محلی در اطراف آبشار، همگی با هم تلفیق شده و موسیقی زیبایی را به گوش‌های شما هدیه می‌دهد. در این منطقه، گونه‌های مختلفی از گیاهان و جانوران زندگی می‌کنند و محیط آن سرشار از جاذبه های طبیعی مانند رودخانه، چشمه، مزارع گل گاوزبان، درختان فندق و شالیزارها است. با توجه به آب و هوای سرد و بارانی گیلان در پاییز و زمستان، بهترین زمان برای سفر به ابشار میلاش اواخر بهار و فصل تابستان است.

متن دیدگاه

زمستان در کشورهای مختلف

زمستان در کشورهای مختلف

معرفی 20 فستیوال برفی
جشنواره برفی

فستیوال زمستانی

روز ولنتاین در کشورهای مختلف

ولنتاین در کشورهای مختلف

معرفی 23 فستیوال ولنتاینی
شب یلدا در کشورهای مختلف

یلدا در کشورهای مختلف

آشنایی با 21 فستیوال یلدایی
جاهای دیدنی سیستان و بلوچستان

جاهای دیدنی چابهار

جاهای دیدنی سیستان و بلوچستان
سوغات خوراکی و صنایع دستی چابهار

سوغات چابهار

از چابهار چه بخریم؟
سوغات خوراکی و صنایع دستی شیراز

سوغات شیراز

از شیراز چه بخریم؟
سوغات خوراکی و صنایع دستی میبد

سوغات میبد

از میبد چه بخریم؟
سوغات خوراکی و صنایع دستی اصفهان

سوغات اصفهان

از اصفهان چه بخریم؟