(98) 913 687 4610
 ایران، یزد

صنایع دستی و میراث جهانی یونسکو در ایران

تعریف صنایع دستی

صنایع دستی به محصولاتی اطلاق می‌شود که توسط هنرمند صنعتگر کاملا با دست و یا با کمک ابزار ساده یا مکانیکی تولید می‌شوند. بطوریکه سهم دستان هنرمند از ابزار کمکی کمتر نباشد. صنایع دستی برای هر کشور نیاز مبرم و نماینده‌ای از تاریخ و نحوه زندگی آنان است. از آنجا که کشور ایران تمدنی ۵۰۰۰ هزار ساله دارد و دارای سنت و فرهنگی غنی است، بدیهی است که در آن شاهد تنوع بسیاری از هنرها و صنایع دستی باشیم.

شورای جهانی صنایع دستی

شورای جهانی صنایع‌دستی (World Crafts Council) یک سازمان غیردولتی و غیرانتفاعی است که در سال ۱۹۶۴ پایه‌گذاری شده‌است. هدف از راه‌اندازی این سازمان افزایش تعامل با کشورهای دنیا، افزایش توسعه اقتصادی از طریق درآمد حاصل از تولید صنایع‌دستی، اجرای برنامه‌های تبادل فرهنگی، برگزاری کارگاه، کنفرانس، سمینار و نمایشگاه‌های مربوط به صنایع دستی و ایجاد انگیزه و کمک به فعالان صنایع دستی در کل دنیا است.

شهرهای صنایع دستی ایران

۱۴ شهر و روستای ایران در شورای جهانی صنایع دستی به عنوان شهر جهانی انتخاب شده‌اند. این صنایع دستی در سراسر دنیا شهرت دارند و حتی به کشورهای خارجی صادر می‌شوند و به عنوان یکی از مهم‌ترین سوغات ایران شناخته می‌شوند. فهرست شهرها و روستاهای ایران که در لیست WCC آمده اند عبارتند از: اصفهان، شیراز، تبریز، مشهد، لالجین، سیرجان، مریوان، کلپورگان، زنجان، ملایر، میبد، آباده، خراشاد و قاسم‌آباد.

هدیه صنایع دستی ایران

کافیست تا در یکی از بازارهای تاریخی ایران قدم بزنید، تا با صدها نوع سوغات مخصوص و منحصربه‌فرد آن منطقه روبرو شوید. شیرینی، آجیل، خشکبار، محصولات چرم، مینیاتور، خاتم‌کاری، میناکاری، آثار خوشنویسی و پارچه‌های زرباف از پرطرفدارترین سوغاتی‌های ایران هستند. از دیگر سوغاتی‌ها می توان به فیروزه، ملیله‌کاری، چارق‌دوزی، نمدبافی، خامه‌دوزی، سوزن‌دوزی، گلابتون‌دوزی، حکاکی و گیوه اشاره کرد. در این وبسایت با 12 هنر برتر ایرانی آشنا می‌شوید.

انواع بافت صنایع دستی ایران

از پارچه‌های دستباف ایران می‌توان به پارچه‌های قلمکاری شده اصفهان که با نقش‌های هندسی و گل و گیاه تولید می‌شوند. پارچه‌های پته‌دوزی شده کرمان، ترمه یزد که آن را به شکل‌های مختلفی همچون کیف پول، کفش، رومیزی و حتی جعبه جواهر تولید می‌کنند، اشاره کرد. در میان فرش بافته‌های ایران، گلیم، گبه، جاجیم، قالی و زیلو در بین گردشگران خارجی محبوب می‌باشند. وجود طرح‌های ظریف و رنگ‌های متنوع یکی از دلایل محبوبیت این فرش‌ها است.

صنایع دستی چوبی

صنایع دستی چوبی یکی از صنایع ظریف و جذاب صنایع دستی است که هر کسی با دیدن آن به هنر و زیبایی آن پی می‌برد. از صنایع دستی چوبی ایرانی می‌توان به پیکرتراشی، خراطی چوب، معرق‌کاری، خاتم‌کاری، منبت‌کاری، حصیربافی و مشبک‌کاری با چوب اشاره نمود. همچنین ارسی (نوعی پنجره چوبی)، سوخت روی چوب، ساخت سازهای موسیقی مانند سنتور، تار، سه‌تار، ویولن، کمانچه، فلوت و نازک‌کاری چوب از دیگر هنرهای چوبی ایران است.

ماه رمضان در کشورهای مختلف

رمضان در کشورهای مختلف

سفره افطار، تزیین خیابان ها
جشنواره رمضان

جشنواره رمضان

هالووین در کشورهای مختلف

هالووین در کشورهای مختلف

معرفی 20 فستیوال هالووینی
جشنواره هالووین

فستیوال هالووین

زمستان در کشورهای مختلف

زمستان در کشورهای مختلف

معرفی 20 فستیوال برفی
جشنواره برفی

فستیوال زمستانی

روز ولنتاین در کشورهای مختلف

ولنتاین در کشورهای مختلف

معرفی 23 فستیوال ولنتاینی
شب یلدا در کشورهای مختلف

یلدا در کشورهای مختلف

آشنایی با 21 فستیوال یلدایی
جاهای دیدنی سیستان و بلوچستان

جاهای دیدنی چابهار

جاهای دیدنی سیستان و بلوچستان
سوغات خوراکی و صنایع دستی چابهار

سوغات چابهار

از چابهار چه بخریم؟
سوغات خوراکی و صنایع دستی اصفهان

سوغات اصفهان

از اصفهان چه بخریم؟